Strømskinnesystem med halogen- og LED lys

(22-03-2006) Strømskinnesystem med halogen- og LED lys - til steder hvor der er begrænset plads, f.eks. vitrineskabe og udstillingsvinduer. Dette elegante, diskrete lavvolts-system er populær, da det har et topaktuelt design og det er let at montere. De drejelige ledspots monteres direkte op i strømskinnen - kan placeres hvor som helst på skinnen man ønsker.

Disse designmæssigt flotte spots er meget bevægelige og giver den helt rigtige belysning uden at blive synligt for dominerende. De kaster et specielt lys i vitrineskabet eksempelvis - og oplyser udvalgte genstande. Dermed er skinnesystemet anvendeligt både som almindeligt forretningslys og som stilfuld belysning i smykkemontren ved guldsmedeforretningen. Häfele har i øjeblikket tre halogen spots og en LED spot i sortimentet - og overfladerne findes i forkromet poleret, forkromet mat og 24 karat forgyldt poleret. Strømskinnen i aluminium fås med tilsvarende overfladebehandlinger.
Lavvoltsskinnen kan maksimalt belastes med 12 V, 300 VA. Leveres i standardlængderne 990 mm, 1490 mm og 1990 mm. De kan afkortes efter behov og kan med skinnesamlere forlænges i lineære- og krydsforbindelser.
Skinnesystemet monteres helt problemløst - idet skinnen både kan skrues og klæbes fast. Til befæstigelse på glasoverflader medfølger som standard klæbemateriale hertil. Transformator og skinne forbindes ved hjælp af et stiksystem.
Kontaktinformationer
Elskjærbakken 3
7800 Skive
Tlf.: 97 51 15 22
Fax: 97 51 12 13
Email: info@haefele.dk